Osmanlı Devlet Teşkilatında Reisülküttablık (Xvııı. Yüzyıl) - Timaş Yayınları

osmanli-devlet-teskilatinda-reisulkuttablik-xviii-yuzyil-9786050847376.jpg

Osmanlı Devlet Teşkilatında Reisülküttablık (Xvııı. Yüzyıl)

Diplomasi geleneğinin öncüsü: Reisülküttablık
Marka: Timaş Akademi
Sayfa / Ebat: 336s. / 16,5*24
İlk ve Son Baskı: Mayıs’23 / Mayıs’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4737-6
Barkod: 9786050847376
300.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

 Osmanlı merkez bürokrasisi içerisinde zamanla önem kazanan makamlardan birisi olan reisülküttâblık için XVIII. Yüzyıl, müessesenin klasik yapısına oturduğu bir devir olmuştur. Daha önce maliye haricindeki bürokratlar içinde daha çok ilmiye menşeli kimseler yer almakta iken XVI. yüzyılda reisülküttâblık artık kalemiye menşeli bürokratların yetiş­mesinde bir basamak ve yüzyıl sonlarına doğru profesyonel bürokratlar için yükselmenin başlıca unsurlarından biri haline gelmiştir.

Doç. Dr. Recep Ahıshalı’nın Osmanlı Devlet Teşkilâtında Reisülküttâblık (XVIII. Yüzyıl) isimli eseri bu kurumun XVIII.  yüzyılda geçirdiği dönüşüme ve artan önemine dikkat çekiyor. Üç ana bölümden oluşan  çalışma, XVIII. yüzyılda reisülküttâblığın devlet teşkilâtı ve Osmanlı kültür hayatı içerisindeki yerine odaklanıyor. Reisülküttâbların XVIII. yüzyıldaki yetişme prosedürleri, menşeleri, tayin, azil veya yükselmelerinde rol oynayan faktörler, reisülküttâblığa bağlı kalemler ile reisülküttâbın iç işleri ve dış işlerindeki görevlerini etraflıca inceleyen yazar, bu makamın devlet teşrifatındaki yerini de ayrıca ele alıyor.

Reisülküttâblıktan Hariciye’ye dönüşüm süreci içinde Dışişlerinin tarihî serüveni bu kitapta…

Editörün görüşü
Bu kitap, Osmanlı bürokrasisinin en önemli makamlarından olmasına karşın üzerine pek fazla çalışma yapılmamış olan reisülküttablığı bütün veçheleriyle ele almaktadır. Reisülküttâblığın devlet teşkîlâtında ve Osmanlı kültür hayatı içerisindeki yeri, reisülküttâbların tayin, azil veya yükselmelerinde rol oynayan faktörler, reisülküttâblığa bağlı kalemler ile reisülküttâbın görevlerini etraflıca inceleyen kitap, kapsamlı bir çalışma olması hasebiyle alandaki büyük bir boşluğu doldurmaktadır.
En önemli cümle
XVIII. yüzyıl genel olarak Osmanlı Devleti'nin müesseseleriyle birlikte gerileme sürecine girdiği zaman olarak kabul edilmekle birlikte, as-lında reisülküttâblık makamı bunun her alana teşmil edilemeyeceğini, özel olarak kendi gelişmesi, genel olarak ise hem kendine bağlı kalemlerin gösterdiği gelişme, hem de buna paralel bir gelişme seyri takip eden Bâbıâlî'deki diğer kalemler göstermektedir.
Bu kitap neden önemli
Osmanlı bürokrasisi içinde çok önemli bir yeri olmasına rağmen reisülküttablık makamını ayrıntılı bir şekilde inceleyen çok fazla çalışma yok. Bu kitap reisülküttablık üzerine yapılmış en kapsamlı çalışma olma özelliğini taşıyor. XV.yüzyılda teşkil olduğu düşünülen reisülküttablık makamını bütün yönleriyle inceleyen bu çalışma, reisülküttablığın zamanla geçirdiği değişime ve buna binaen Osmanlı bürokrasisi içinde kritik bir öneme sahip olduğu XVIII. yüzyıla odaklanıyor. Çalışmada sayısal verilerden çokça yararlanılması ve teknik ayrıntılara hatırı sayılır bir yer verilmesi de bu kitabı alandaki diğer çalışmaları besleyecek öncü bir çalışma hâline getiriyor.
Anahtar kelime
Divanı Hümayun, Bürokrasi

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
osmanlinin-bagdattaki-son-yillari-9786256582088.jpg

Osmanlı’nın Bağdat’taki Son Yılları

Timaş Akademi
440.00 TL
18-yuzyilin-ikinci-yarisinda-osmanlida-sarraflar-ve-iliski-aglari-9786256582064.jpg

18. Yüzyılın İkinci Yarısında Osmanlı'da Sarraflar Ve İlişki Ağları

Ertan Ünlü
Timaş Akademi
250.00 TL