Osmanlı İmparatorluğu Ve Jön Türk Devrimi - Timaş Yayınları

osmanli-imparatorlugu-ve-jon-turk-devrimi-9786050844535.jpg

Osmanlı İmparatorluğu Ve Jön Türk Devrimi

II. Meşrutiyet'i farklı açılardan anlamak için...
Marka: Timaş Akademi
Kitaplık: Timaş Akademi Kitaplığı
Diziler: Timaş Akademi - Tarih Dizisi
Sayfa / Ebat: 328s. / 16,5*24
İlk ve Son Baskı: Nisan’22 / Nisan’22
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4453-5
Barkod: 9786050844535
Orijinal Dil: İngilizce
290.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
1908 Jön Türk Devrimi, Osmanlı İmparatorluğu'nda, yankıları Orta Doğu ve Avrupa'da da hissedilecek olan yeni bir dönemi başlatmıştır. Balkanlarda başlayan askerî isyan, Jön Türklerin  siyasi taleplerinin ve toplumsal hareketliliğin başat rol oynadığı bir anayasal devrimi tetiklemişti. Osmanlı İmparatorluğu ve Jön Türk Devrimi, Balkanlar ve Anadolu'da devrimci coşkudan yerel ve merkezde artan gerilimlere geçişin çizgilerini çizen bu sürecin yeni bir değerlendirmesini sunuyor. 1908'in hemen sonrasındaki uzlaşmalar, başarı ve başarısızlıklara odaklanan ve yeni birincil kaynaklara dayanan bu kitap son dönem Osmanlı ve modern Türkiye tarihine bakışımıza esaslı bir katkı yapıyor.


"Jön Türk Devrimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla taçlanan, ulus devlete giden yolu açan bir efsane olarak kutlanıyor. Bu nedenle, akademik dünya, 2008'den beri 1908 yılının ıstıraplarından sonra yaşanan olaylara odaklanıyor. Noemi Levy-Aksu ve François Georgeon tarafından derlenen Osmanlı İmparatorluğu ve Jön Türk Devrimi, devrim sonrası düzeni biçimlendiren siyasi ve toplumsal dinamiklere ışık tutarak devrim sonrasının canlı ve dikkat çekici bir fotoğrafını çekiyor. Devrimci coşkudan yerelde ve merkezdeki artan gerilimli süreçlere vurgu yapan bu kıymetli özet, devrimin yüzüncü yılında yeni çalışmalara kapı aralıyor."
                                                                                                                                                                                            Prof. Dr. Zafer Toprak
Editörün görüşü
Kitap, Noemi Levy-Aksu ve François Georgeon'un kaleme aldığı giriş bölümünün ardından gelen 12 farklı tarihçi tarafından yazılmış 12 farklı bölümden oluşuyor. Yazarlardan biri de dünyaca ünlü Türkiye uzmanı tarihçi Erik-Jan Zürcher. Bölümlerin her birinde II. Meşrutiyet dönemi farklı açılardan ele alınıyor. Hürriyet'in ilanından 31 Mart Vakasına, genel aftan işçi grevlerine, azınlık basınından sosyalist basına kadar farklı konuları farklı bakış açılarıyla ele alan bu eser, dönemi daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap, Osmanlı Devleti'nin son 10 yılını şekillendiren II. Meşrutiyet dönemini tüm ayrıntılarıyla ve farklı açılardan ele alan çok önemli bir eser. Kitabın yazarlarından François Georgeon, son dönem Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemleri üzerine çalışmalarıyla bilinen dünya çapında bir tarihçidir. Noemi Levy-Aksu da Georgeon'un öğrencisi. Kitaptaki bölümlerin yazarları da uluslararası alanda kendini kanıtlamış önemli isimler. Bu isimlerden biri de Erik-Jan Zürcher, dünyaca ünlü bir Türk tarihçisi.

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
18-yuzyilin-ikinci-yarisinda-osmanlida-sarraflar-ve-iliski-aglari-9786256582064.jpg

18. Yüzyılın İkinci Yarısında Osmanlı'da Sarraflar Ve İlişki Ağları

Ertan Ünlü
Timaş Akademi
250.00 TL
Yeni
islam-hukukunda-iyiniyetin-korunmasi-9786256582033.jpg

İslam Hukukunda İyiniyetin Korunması

Abdurrahman Bulut
Timaş Akademi
225.00 TL
turk-bahri-memlukler-doneminde-hadis-ilmi-9786256582019.jpg

Türk (Bahri) Memlükler Döneminde Hadis İlmi

Nagihan Emiroğlu
Timaş Akademi
310.00 TL