Pendname - Timaş Yayınları

pendname-9786059778862.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI
Nefse karşı zafer kazandırabilecek dört silah vardır, sen onları benden öğren ve aklında tut: Susma hançeri, oruç kılıcı, yalnızlık mızrağı ve az uyku.
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Klasikleri
Sayfa / Ebat: 120s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mart’19 / Aralık’23
Baskı Sayısı: 5
Tercüman:
ISBN: 978-605-9778-86-2
Barkod: 9786059778862
Orijinal Dil: Farsça
110.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Bu eser, sadece Müslümanlara değil; her din, her mezhep ve her meşrepten bütün insalığa seslenen insanca yaşama rehberidir. Doğruluğu, güzelliği ve mutluluğu arayan herkesin ruhunu yıkayıp sükûna erdiren bir pınardır. Ferîdüddîn Attâr hazretleri, evrensel çapta bir sûfîdir. O yüzden de seslenişiyle bütün insanlığı kucaklar.

"Evlâdım, insanlara sert konuşma yoksa sana sırt çevirirler. İyi günlerinde başkasına yardım edersen, dar günlerinde o da senin imdadına koşar. Öfkesini tutmak, yüce ruhlu insanın harcıdır. Aşağılık biri olmak istemiyorsan, aşağılık birinden bir şey isteme! Birlikte yaşadığı insanlarla geçinmeyi bilmeyenin yoldaşı, sıkıntı ve ızdıraplarla dolu günlerdir. Ruhun üzüntülerle dolsun ve kıvransın istemiyorsan, hiçbir kalbi kırmamaya bak! Bir toplantıda insanların seni dinlemediklerini görürsen, yüzlerce sözün dahi olsa sakın söyleme!"
Editörün görüşü
Eser, İslam irfan ve maneviyat dünyasının en önemli isimlerinden Ferîdüddîn Attâr Hazretlerinin Mantıku't-Tayr isimli en çok bilinen sembolik eserinden sonra çok bilinen eserlerinden biri. Burada kullanılan dil, fazla sembolik olmamakla beraber günümüzde "nasihat" olarak algıladığımız iğneleyici ya da emredici türedi dil ile de uzaktan yakından alakalı değil. Attâr burada kadim kültüre dayanan dil kullanımı ve maneviyat eğitimi çerçevesiyle alabildiğine naif, zarif ve okurun gönlüne hitap eden bir tonda insanın hakikat arayışında nelere dikkat etmesi gerektiğinden, ne gibi olasılıklarla karşılaşabileceğinden bahsediyor. Bilindiği üzere tasavvufta bâtın önemlidir ve zâhir buranın yansımasıdır, hayatın hiçbir alanı ise birbirinden bağlantısız değildir. Bu manada Attâr, kişisel eğilimlerin toplumsal ilişkilere aksettiğini bildiğinden bu maneviyat arayışında toplumdaki fertlerin birbirleriyle münasebetlerine de değinerek günümüzün dünyasına, asırlar aşan bir yol gösterici eser sunmuş oluyor.
En önemli cümle
"Makam, mevki ve şan peşinde kendini tüketen, alçalır ve bayağılaşır; senin tek hırsın o ilahî dergâha yaklaşmak olsun!"
Bu kitap neden önemli
Kitap, tasavvuf alanında verilmiş en önemli eserlerden biri olan Mantıku't-Tayr'ın müellifi Ferîdüddîn Attâr'ın, bu kez daha doğrudan öğütlerle anlattığı bir nasihatler kitabı. Nefsi kırmanın yolları, susmanın faziletleri, bedbahtlığa yol açan şeyler, dört erdem, mutluluğun yolları, selamete ermenin çaresi gibi insanın manevî gelişim ve tekâmül noktasında açılması lazım gelen kilitleri arz eden başlıklar çerçevesinde Attâr; kısa fakat mana olarak oldukça derin öğütler veriyor.
Anahtar kelime
İslam, Tasavvuf, Horasan, Mantıku't-Tayr, Sembolik, Öğüt, Nasihat, Kalp, Arınma, Tezkiye

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
beyond-the-coral-reef-9786259445137.jpg

Beyond The Coral Reef

Muhyiddin Shakoor
Sufi Kitap
275.00 TL
Yeni
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL